
Uchovávanie účtovných dokladov v elektronickej podobe
Vláda schválila novelu zákona o účtovníctve. Ak prejde schválením aj v parlamente, tak od januára 2022 budú môcť firmy a podnikatelia uchovávať účtovné doklady v elektronickej podobe.
V súčasnosti je možné uchovávať v elektronickej podobe účtovné doklady, ktoré prejdú zaručenou konverziou. Zaručenú konverziu môžu vykonávať len oprávnené osoby a služba je spoplatnená. Nevýhodou je aj to, že povinnosť uchovávať doklad aj v papierovej podobe počas celého obdobia povinnej archivácie trvá.
Novela, ktorá čaká na schválenie, umožní archiváciu účtovných dokladov priamo v účtovnom systéme účtovnej jednotky, skenovaním dokladov a bez zaručenej konverzie. Vlastnoručný podpis bude možné nahradiť elektronickým podpisom. Pri prevode dokumentu z papiera do elektronickej podoby bude potrebné zabezpečiť doklad elektronickou časovou pečiatkou. V elektronickej podobe bude môcť podnikateľ uchovať aj účtovné záznamy vyhotovené pred účinnosťou novely.
Moduly pre archiváciu a zabezpečenie dokumentov doplnia do účtovných systémov softvérové firmy, čo si vyžiada finančné náklady, avšak v porovnaní s dnešným stavom budú výrazne nižšie.
Zmeny, ktoré bude parlament schvaľovať:
- možnosť uchovávania účtovných dokladov v elektronickej podobe bez použitia zaručenej konverzie
- povinnosť všetkých právnických osôb zverejniť účtovnú závierku a sprístupniť ju v Registri účtovných závierok
- upresnenie pravidiel týkajúcich sa obsahu výročnej správy občianskych združení a neziskových organizácií
- možnosť vykonať inventarizáciu zásob aj v nasledujúcom mesiaci po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka tak, ako je to pri inom hmotnom majetku
- povinnosť účtovnej jednotky informovať daňový úrad o zabezpečení účtovných dokladov pred zánikom bez právneho nástupcu alebo pred skončením podnikania
- rozšírenie verejnej časti Registra účtovných závierok o ďalšie právne formy právnických osôb -pozemkové spoločenstvá, mimovládne neziskové organizácie, občianske združenia, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, záujmové združenia právnických osôb a ďalšie subjekty, ktoré patria dnes do neverejnej časti registra. V neverejnej časti registra zostanú od januára už len fyzické osoby – podnikatelia a organizačné zložky zahraničných osôb.